Baloniarstwo maturalne w naszym Zespole

          Balony maturalne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem „narodziły się” wiosną 2012 r. Pomysł jest stary i wśród cywilizowanych narodów od antyku znany. U nas jednak, na skraju tego świata, odkryty dopiero na początku XXI wieku naszej ery. Tacy Chińczycy na przykład, już od przełomu II i III w. n.e. używali latających lampionów w różnych celach. Chociaż są one dzisiaj, ze względu na zagrożenie pożarowo-lotnicze, w wielu krajach zabronione, to wciąż jeszcze wypuszcza się je na szczęście przy różnych okazjach. Baloniki gumowe, takie jak nasze, latają z karteczkami informacyjnymi od wielu lat z okazji np. wesel, urodzin, czy jubileuszów i rocznic. Powiadamiają świat o radosnej chwili w życiu pojedynczych ludzi lub całych wspólnot. Wspólnota uczniowsko-absolwencka, taka jak nasza, chce przy pomocy baloników maturalnych dać znać, że w końcu skończyła się szkoła! Jeszcze tylko egzamin dojrzałości i będziemy wolni! Tak się cieszymy! To wielka chwila. Czemu nie wzmóc tego pięknego uczucia emocjonującym oczekiwaniem na znalezienie „mojego” balonika maturalnego? Dlatego wypuszczamy balony od 2012 roku.

          Balonów takich jak nasze nie można wysyłać w powietrze dowolnie. Z uwagi na ruch w przestworzach o zamiarze wypuszczenia baloników należy powiadomić Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Trzeba wypełnić taki specjalny formularz, w którym podaje się niezbędne dla bezpieczeństwa lotów dane o miejscu startu balonów (szerokość i długość geograficzna), czas wypuszczania, ilość balonów oraz ich barwę. Zawsze dopełniamy tego obowiązku.

          Jeśli chodzi o ilość wypuszczonych dotychczas balonów to było ich tyle, ilu absolwentów mieliśmy od 2012 roku, czyli 405. Odnaleziono 53 baloniki (13%). Nasze stateczki lecą generalnie w kierunku wschodnim lub północno-wschodnim. Tylko raz w 2014 roku poleciały na północ. Największą stwierdzoną odległość przelotu odnotowaliśmy w 2016 roku. Balonik maturalny Dominika o kodzie B10 doleciał do kolonii Parówki, gm. Strzegowo, pow. mławski, woj. mazowieckie. Pokonał dystans w linii prostej liczący aż 291 km. Tym samym pobił rekord z poprzedniego roku, gdy balon T08 Błażeja B., przeleciał ponad 240 kilometrów i wylądował w województwie lubelskim. Ale za to ten balonik jest jedynym, o którym wiemy, że przekroczył Wisłę! Najbliżej zaś stwierdzono lot do Żędowic (5 km).

          Piękne to chwile, gdy balony wznoszą się nad boiskiem i znikają nam z oczu... Wiozą w świat wiadomość o chłopcu, czy dziewczynie z zawadczańskiej szkoły, że jest, istnieje, że cieszy się, że za chwilę ma maturę, że chce zdać.... I chociaż każdy wie, że los swój trzyma we własnych rękach, to jednak cicho w duszy wierzy w magiczną moc balonika – Leć, leć baloniku mój.... I nieś moje imię. Na szczęście!


Opracował: Arkadiusz Baron (Aktualizacja danych: 4 maja 2017 r.)