Akademicki Dzień Kultury Gier na Uniwersytecie Opolskim

dzie kultury gier18 stycznia na naszym Opolskim Uniwersytecie odbyły się warsztaty dla miłośników  gier komputerowych. Chętni mogli spotkać się i usłyszeć wykład game designera pracującego w firmie Techland oraz dowiedzieć się na czym ten zawód polega. W tych zajęciach wzięła też udział klasa 2T z naszej szkoły. Cała impreza odbyła się w Sali Błękitnej na wydziale Game Studies.

Pracownik Techlandu w dość przystępny sposób przedstawił na czym polega tworzenie gier i kto ma szansę zdobyć taki zawód. Podsumowanie jest jedno: nie trzeba mieć ogromnych umiejętności nawet w zakresie programowania, liczy się współpraca i pomysłowość w rozwiązywaniu problemów. Każdy z obecnych mógł też zadawać pytania i dopytać prelegenta o interesujące szczegóły. Na tym spotkanie się jednak nie skończyło. Kolejny gość, wykładowca Game Studies przedstawił motywy literackie, które pojawiły się w wielu grach komputerowych. Ten wykład mógł zadowolić również fanów literatury science-fiction lub fantasy. Co więcej, wszystko to poparte było ciekawymi fragmentami z książek i dowcipem mówiącego. Wisienką na torcie okazał się game room, czyli miejsce, gdzie fani gier mogli i pograć i zobaczyć sprzęt do gier z poprzedniej epoki.

Czy było warto pojechać? Jako kompletna ignorantka, nie znająca się na nowoczesnej technologii stwierdzam, że tak. Bo choć nie gram i nie tworzę gier to dowiedziałam się, co „kręci” wielu i jak ważne jest zaangażowanie w to, co się robi. Dla moich uczniów to był z kolei dzień, gdy mogli sprawdzić jak wiedza teoretyczna zderza się z rzeczywistością.

DN.