background
zasady oceniania prac pisemnych - skala procentowa *** oferta zajęć pozalekcyjnych *** kalendarz roku szkolnego 2018/2019 *** godziny pracy biblioteki szkolnej *** zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd dziecka

34 Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

OWE 19 stycznia 1928 roku  utworzono LOP - Ligę Ochrony Przyrody -  najstarszą ogólnopolską organizację, której celem jest kształtowanie właściwych postaw człowieka względem przyrody i środowiska naturalnego. W drugim tygodniu stycznia, aby przypomnieć tę ważną datę, odbywa się szkolny etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej  w wielu placówkach ponadgimnazjalnych.

Wśród naszych uczniów 42 osoby zdecydowały się na sprawdzenie swoich wiadomości ekologicznych.  Wiedza z tego zakresu jest uzyskiwana i gromadzona od szkoły podstawowej poprzez gimnazjum, jak i codzienne doświadczenia oraz informacje medialne. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że problemy otaczającego środowiska lokalnego wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Wynika z tego, że wiedza ta jest istotna dla myślących i odpowiedzialnych osób.

Najlepsze wyniki w klasach licealnych uzyskały:  Mariola Kwas z klasy 1a, Karolina Wiechcińska z 2a i Julia Sowińska z 3a. Wśród młodzieży z technikum najwyższe wyniki osiągnęli  uczniowie 1 t- Błażej Krasucki i Kacper Mrocheń.  Najlepsi podejmą dalsze zmagania w czasie etapu wojewódzkiego w Nysie.

Partnerem strategicznym OWE jest Toyota- lider technologii hybrydowej.  W czasie etapu ogólnopolskiego,  już po raz IX, zaprasza finalistów do sprawdzenia swojej wiedzy o ekologii i technologii hybrydowej. Nagrodą dla laureatów finału ogólnopolskiego jest tygodniowa wycieczka w południowe regiony Europy.

                                                                                                                                Mirosława Kądziołka

Lekcja chemii na Wydziale Chemii

chemicyW piątek 4 stycznia grupa uczniów z klasy trzeciej liceum ogólnokształcącego, realizująca chemię w zakresie rozszerzonym uczestniczyła w lekcji chemii poza szkołą. Młodzież miała okazję pojechać na Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądają pracownie na wydziale, w jakich warunkach pracują studenci i pracownicy naukowi.

            Uczniowie poznali podstawowe wyposażenie tzn. szkło i sprzęt laboratoryjny. Samodzielnie montowali aparaturę chemiczną m. in. zestaw do destylacji oraz własnoręcznie przeprowadzili destylację mieszaniny. Oprócz tego poznali główne zasosowanie procesu destylacji we współczesnym świecie oraz zobaczyli, jak przeprowadza się destylację alkoholu.

            Była to dla nich na pewno inna, ale też ciekawa lekcja chemii, dzięki której łatwiej będzie im odnaleźć się na zajęciach laboratoryjnych odbywających się na różnych kierunkach studiów.

A.S.

XXXIV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Już 10 stycznia 2019 roku w całym kraju i w naszej szkole odbędzie się szkolny etap 34 Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wszystkich  zainteresowanych uczniów z klas licealnych i technicznych proszę o przypomnienie podstawowych pojęć ekologicznych. Test zawiera 50 pytań z zakresu wiedzy nie tylko biologicznej lecz również  geograficznej, profilaktyki zdrowotnej i aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych, związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska.

Co roku Olimpiada Wiedzy Ekologicznej cieszy się największą popularnością wśród istniejących 55 olimpiad w Polsce. W ubiegłym roku brało w niej udział około 33 tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zainteresowanych uczniów zapraszam do pracowni biologii w celu uzyskania dokładniejszych informacji i zgłoszenia udziału.

M. Kądziołka

Zmarł Pan Ryszard Walendziński!

W dniu 30 grudnia 2018 roku zmarł po ciężkiej chorobie nasz wieloletni woźny, Pan Ryszard Walendziński. W naszej szkole Pan Ryszard przepracował 15 lat - od 2 stycznia 2003 roku. Pan Ryszard był przysłowiową złotą rączką. Z zawodu był górnikiem. Pracował na kopalniach Górnego Śląska i Zagłębia Ruhry. Nie wiadomo tak właściwie czego Pan Ryszard nie umiał... Był muzykiem akordeonistą, operatorem dźwięku, ślusarzem, elektrykiem, spawaczem, ogrodnikiem, mechanikiem, pilarzem, budowlańcem, zarządcą terenów zielonych, renowatorem mieszkań i innych pomieszczeń. Z pewnością nie wyczerpuje to jego zdolności i umiejętności. Był mężem długoletniej sekretarz szkoły Pani Janiny Waleńdzińskiej, ojcem Agaty, Jacka i Dawida. Kochał bezgranicznie swoje wnuki i wnuczki. Wiemy, że świetnie gotował. Nauczyciele i pracownicy szkoły znają go jako doradcę - fachowca w każdej sprawie praktycznej. Remontował sprzęty, służył radą i pomocą. Naprawiał drobne i wielkie rzeczy w szkole. Miał charakter i nie wzdragał się czynić z niego użytek. Już od dawna mógł korzystać z zasłużonej emerytury. Ale on - „Nie”! Mówił, że nie wie co z nim byłoby, gdyby nie praca. Gdyby społeczność pracowników szkoły miała go jakoś jednym słowem określić, to tylko jednym – PRACOWITOŚĆ. I takim go zapamiętamy – dobry, pracowity, ofiarny oraz niezwykle wrażliwy i bystry człowiek. Dziękujemy Panie Ryszardzie, dziękujemy stokrotnie za Pańską ofiarność, pracowitość, humor, dobre serce i gotowość do pomocy.

CZEŚĆ PAMIĘCI Pana Ryszarda Walendzińskiego!

Dyrektor,

pracownicy

i uczniowie

Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem

Msza pogrzebowa Pana Ryszarda będzie miała miejsce w czwartek, 3 stycznia o godz. 12.00.

Czytajcie!

A co? Oczywiście nowy numer gazetki szkolnej „My o Nas”. Znajdziecie w nim, jak zawsze, relację z ważnych wydarzeń szkolnych. Tym razem dużo miejsca poświęcamy historii – wszak w naszym małym mieście odbyły się warsztaty prowadzone przez pracowników Ośrodka „Karta”, a  nasi uczniowie brali udział w spotkaniu Klubów Historycznych w Warszawie. Zamieszczamy też obszerną relację z wycieczki, którą odbyli nasi uczniowie w ramach projektu „Wiem więcej – mogę więcej”. W dziale „Tematy trudne i lekkie…” polecamy artykuły: o prawach człowieka (z okazji 70-lecia przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”) oraz o Dniu Guzika i Dniu Herbaty. Aby jeszcze choć chwilę pozostać w świątecznej atmosferze przypominamy jak obchodzono święta w PRL-u oraz jaka jest symbolika potraw wigilijnych (i czy musi ich być 12). Tradycyjnie też Alicja poleca ciekawą książkę do przeczytania.

Całość przeczytacie pod linkiem: http://zspzawadzkie.wodip.opole.pl/pliki/MyoNasgrudzie%C5%84%202018.pdf 

 Miłej lektury!

                                                                       Redakcja

Ciekawe spotkanie

MichalinaW czwartek 20 grudnia 2018r. klasy 3A,4T, 2A i 1T miały okazję spotkać się z Michaliną Baron – podróżniczką i blogerką. Michalina, dla której podróżowanie stało się pasją i sposobem na życie, opowiedziała uczniom o tym, jak to wszystko się zaczęło, jak można podróżować za niewielkie pieniądze i  w jaki sposób je zdobywać. Pokazała też zdjęcia z miejsc, które odwiedziła, opowiedziała o swoich przygodach w trakcie licznych wyjazdów. Cała opowieść okraszona była dużą dawką dobrego humoru – co niejednokrotnie wywoływało wybuchy śmiechu wśród słuchaczy. Na koniec spotkania Michalina przekazała uczniom, co daje jej podróżowanie. A jako że 1 stycznia rozpoczyna nową podróż, życzymy jej wielu ciekawych przygód, niezapomnianych wrażeń i życzliwych ludzi na jej drodze!

Podróże Michaliny możecie śledzić na jej blogu: www.jakchcetomoge.pl

Cicha noc, święta noc...

Boe Narodzenie

 

Niech zbliżające się święta Bożego Narodzenia będą źródłem nadziei, radości i rodzinnego pokoju. Niech dadzą nam wiarę w dobro, miłość i przyjaźń, a nadchodzący Nowy Rok 2019 przyniesie wiele satysfakcjonujących chwil – Gronu Pedagogicznemu, Uczniom i ich Rodzicom, Pracownikom Administracji i Obsługi wesołych świąt życzy

Z życzeniami

Samorząd Uczniowski

IV Wojewódzki Konkurs o Żywności i Żywieniu

mid

    Etap szkolny konkursu rozstrzygnięty! Do etapu wojewódzkiego zostały przekazane prace, które promowały regionalne skarby natury, pojawiające się na stołach na co dzień i od święta. Wykonali je: Filip Lechowicz z kl. 2 Br oraz licealiści - Sylwester Szyguda z kl. 2a, Kamil Skrzypiec i Rafał Wilczek (obydwaj z kl. 3a). Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce wczesną wiosną. W poprezdnich latach nasi uczniowie byli laureatami tego konkursu, zdobywając miejsca od 1-3 wróżnych kategoriach. Tegorocznym uczestnikom życzymy powodzenia!

Strona korzysta z plików cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację dla stosowanych tu narzędzi.